nazwa dokumentu: Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pt. Kanalizacja sanitarna dla ulic Polna, Szkotnia, Przedmieście, 11-go Listopada w Brzostku

BURMISTRZ

BRZOSTKU

 

Decyzja

o środowiskowych uwarunkowaniach

 

Nasz znak: MKOÅš.6220.12.2015                                                                  Brzostek, dnia 29.12.2015r.

Na podstawie art. 71 ust. 1 , ust.2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84, 85 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko (Dz.U. 2013r. poz. 1235 z późn. zm. ) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks PostÄ™powania Administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2013.267 z późn. zm.) RozporzÄ…dzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsiÄ™wzięć mogÄ…cych znaczÄ…co oddziaÅ‚ywać na Å›rodowisko (Dz.U.Nr 213, poz. 1397 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Gminy Brzostek, ul. Rynek 1 , 39-230 Brzostek w sprawie o wydanie decyzji o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach dla przedsiÄ™wziÄ™cia pn. „Kanalizacja sanitarna dla ulic Polna, Szkotnia, PrzedmieÅ›cie, 11-go Listopada w Brzostku” i po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Åšrodowiska w Rzeszowie pismo z dnia 09.11.2015r. znak: WOOÅš.4240.2.42.2015.KR.9, PaÅ„stwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w DÄ™bicy – postanowienie z dnia 29.09.2015r. znak: PSNZ.465-39/15.

Orzekam

I. RealizacjÄ™ przedsiÄ™wziÄ™cia pn. ,,Kanalizacja sanitarna dla ulic Polna, Szkotnia, PrzedmieÅ›cie, 11-go Listopada w Brzostku”  z wniosku Gminy Brzostek, ul. Rynek 1 , 39-230 Brzostek i stwierdzam brak potrzeby przeprowadzenia  oceny  oddziaÅ‚ywania przedsiÄ™wziÄ™cia na  Å›rodowisko.     

Uzasadnienie

W zwiÄ…zku ze zÅ‚ożonym wnioskiem Gminy Brzostek, ul. Rynek 1 , 39-230 Brzostek dotyczÄ…cym wydania decyzji o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacjÄ™ projektowanej inwestycji pn. ,,Kanalizacja sanitarna dla ulic Polna, Szkotnia, PrzedmieÅ›cie, 11-go Listopada w Brzostku”ustalono, że nie jest wymagane przeprowadzenie oceny oddziaÅ‚ywania przedsiÄ™wziÄ™cia na Å›rodowisko dla planowanej inwestycji.

 

Przy wydawaniu decyzji uwzględniono ocenę następujących uwarunkowań:

1) lokalizacji, skali przedsięwzięcia, wielkości zajmowanego terenu i charakteru inwestycji:

 

UwzglÄ™dniajÄ…c informacje zawarte w karcie informacyjnej przedsiÄ™wziÄ™cia ustalono, że przedmiotem przedsiÄ™wziÄ™cia bÄ™dzie budowa kanalizacji sanitarnej o Å‚Ä…cznej dÅ‚ugoÅ›ci ok 3,045 km w miejscowoÅ›ci Brzostek. Powierzchnia przedmiotowego przedsiÄ™wziÄ™cia obejmuje obszar ok. 19 ha. Poprzez budowÄ™ przedmiotowej kanalizacji zostanÄ… odprowadzone Å›cieki z 71 prywatnych posesji, do istniejÄ…cej oczyszczalni Å›cieków w m. Klecie, która zostaÅ‚a zmodernizowana i obecnie jej przepustowość wynosi 500 m3/d i posiada ona rezerwy pozwalajÄ…ce przyjąć Å›cieki z planowanej kanalizacji.

W czasie realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia wystÄ…pi oddziaÅ‚ywanie na klimat akustyczny i jakość powietrza. HaÅ‚as bÄ™dÄ… powodowaÅ‚y maszyny i urzÄ…dzenie budowlane. Faza robót budowlanych bÄ™dzie rozciÄ…gniÄ™ta w czasie, lecz oddziaÅ‚ywania zwiÄ…zane z tym etapem prac ustÄ…piÄ… wraz z zakoÅ„czeniem realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia. W celu ograniczenia oddziaÅ‚ywaÅ„ przedsiÄ™wziÄ™cia na powietrze, prace bÄ™dÄ… wykonywane sprawnym sprzÄ™tem. Realizacja planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia spowoduje wytworzenie odpadów zwiÄ…zanych z użytkowaniem sprzÄ™tu, pracami ziemnymi oraz funkcjonowaniem zaplecza socjalnego dla pracowników. Przy gospodarowaniu odpadami przestrzegane bÄ™dÄ… ogólne zasady wynikajÄ…ce z ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. 2013 r., poz.21 z późn. zm.).

Projektowana sieć kanalizacji sanitarnej zostanie wÅ‚Ä…czona do istniejÄ…cej sieci kanalizacji sanitarnej, która odprowadza Å›cieki do istniejÄ…cej przepompowni zlokalizowanej na dziaÅ‚ce o nr ewid. 488/5, natomiast koÅ„cowym odbiornikiem Å›cieków sanitarnych bÄ™dzie istniejÄ…ca oczyszczalnia Å›cieków zlokalizowana w m. Klecie.

            Planuje siÄ™ wykonać 3 przekroczenia drogi krajowej – metodÄ… przecisku poziomego, 2 przekroczenia drogi powiatowej – metodÄ… przecisku poziomego oraz przekroczenie potoku DÄ™brna – metodÄ… przewiertu sterowanego.

            Woda na cele socjalne w trakcie realizacji inwestycji bÄ™dzie dostarczana z istniejÄ…cego wodociÄ…gu. CaÅ‚y teren objÄ™ty projektowanÄ… kanalizacja sanitarnÄ… jest zawodociÄ…gowany.

            Dla planowanej inwestycji przewiduje siÄ™ odwodnienie wykopów na odcinkach – 30% ogólnej dÅ‚ugoÅ›ci kanalizacji. Odwodnienie bÄ™dzie siÄ™ odbywaÅ‚o przy użyciu igÅ‚ofiltrów. IgÅ‚ofiltry odprowadzajÄ… wodÄ™ przefiltrowanÄ… zalegajÄ…cÄ… ~ 0,5 m poniżej dna wykopów, dlatego nie zachodzi konieczność oczyszczania tych wód z ewentualnych zawiesin, przed odprowadzaniem do naturalnych cieków.

            Baza materiaÅ‚owo – sprzÄ™towa bÄ™dzie zlokalizowanana na istniejÄ…cym terenie utwardzonym. PrzyszÅ‚y Wykonawca robót budowlano – montażowych zostanie zobowiÄ…zany do posiadania sorbentów na wypadek przecieków olejów i smarów ze sprzÄ™tu budowlanego.

            Planuje siÄ™ przeprowadzenie prób szczelnoÅ›ci i pÅ‚ukanie rurociÄ…gów bÄ™dzie odbywaÅ‚o siÄ™ wodÄ… z istniejÄ…cego gminnego wodociÄ…gu. Ww. czynnoÅ›ci bÄ™dÄ… przeprowadzone sukcesywnie do zaawansowania prac przy budowie rurociÄ…gów, co przyczyni siÄ™ do jednorazowego zużycia maÅ‚ej iloÅ›ci wody. Wody ta bÄ™dzie odprowadzona do istniejÄ…cej oczyszczalni Å›cieków zlokalizowanej w miejscowoÅ›ci Klecie, gmina Brzostek.

2. usytuowania przedsiÄ™wziÄ™cia, z uwzglÄ™dnieniem możliwego zagrożenia dla Å›rodowiska, w szczególnoÅ›ci przy istniejÄ…cym użytkowaniu terenu, zdolnoÅ›ci samooczyszczenia siÄ™ Å›rodowiska i odnawiania siÄ™ zasobów naturalnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowaÅ„ miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego:

               

Zgodnie z ,,Planem gospodarowania wodami na obszarze dorzecza WisÅ‚y” (M.P. z 2011 r. Nr 49, poz. 549) (PGW) planowana inwestycja zlokalizowana jest w obszarze Jednolitych Części Wód Powierzchniowych o kodach:

-PLRW200012218552 ,,SÅ‚ony”, stanowi ona silnie zmienionÄ… część wód, której stan okreÅ›lono jako zÅ‚y. Jest to część wód niezagrożona nieosiÄ…gniÄ™ciem celów Å›rodowiskowych. Aktualny stan JCWP, okreÅ›lony na podstawie PaÅ„stwowego Monitoringu Åšrodowiska (2010- 2012) jest zÅ‚y, w tym potencjaÅ‚ ekologiczny – umiarkowany, a stan chemiczny – dobry.

-PLRW200015218719 ,,WisÅ‚oka od Ropy do Pot. Chotowskiego”, stanowi silnie zmienionÄ… część wód, której stan okreÅ›lono jako dobry. Jest to część wód niezagrożona nieosiÄ…gniÄ™ciem celów Å›rodowiskowych. Aktualny stan JCWP, okreÅ›lony na podstawie PaÅ„stwowego Monitoringu Åšrodowiska (2010-2012) jest zÅ‚y, w tym potencjaÅ‚ ekologiczny – umiarkowany, a stan chemiczny – dobry.

            W  Å›wietle zapisów art. 38d ust. 2 ww. ustawy Prawo wodne, celem Å›rodowiskowym dla sztucznych i silnie zmienionych jednolitych części wód powierzchniowych jest ochrona tych wód oraz poprawa ich potencjaÅ‚u ekologicznego i stanu chemicznego, tak aby osiÄ…gnąć dobry potencjaÅ‚ ekologiczny i dobry stan chemiczny wód powierzchniowych, a także zapobieganie pogorszeniu ich potencjaÅ‚u ekologicznego oraz stanu chemicznego.

            Zgodnie z ustaleniami ,,Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza WisÅ‚y” planowane przedsiÄ™wziÄ™cie realizowane bÄ™dzie w obszarze jednolitej części wód podziemnych (JCWPd) o numerze PLGW2200157 o dobrym stanie wód, niezagrożonej nieosiÄ…gniÄ™ciem ustanowionych dla niej celów Å›rodowiskowych.

            W myÅ›l zapisów art. 38e ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2015 r. poz. 469), celem Å›rodowiskowym dla jednolitych części wód podziemnych jest zapobieganie lub ograniczanie wprowadzania do nich zanieczyszczeÅ„; zapobieganie pogorszeniu oraz poprawa ich stanu oraz ochrona  i podejmowanie dziaÅ‚aÅ„ naprawczych, a także zapewnienie równowagi miÄ™dzy poborem a zasilaniem tych wód, tak aby osiÄ…gnąć ich dobry stan.

            Planowane przedsiÄ™wziÄ™cie  zlokalizowane jest w granicach GÅ‚ównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 433 ,,Dolina rzeki WisÅ‚oka”, poza strefami ochronnymi wyznaczonymi dla powierzchniowych i podziemnych ujęć wód.

            Inwestycja znajduje siÄ™ poza obszarem narażonym na niebezpieczeÅ„stwo powodzi od rzeki WisÅ‚oki, wskazanym na mapach zagrożenia powodziowego, opublikowanych pod adresem http://mapy.isok.gov.pl na Hydroportalu MZP i MRP.

RozważajÄ…c oddziaÅ‚ywanie przedsiÄ™wziÄ™cia na cele Å›rodowiskowe ww. jednolitych części wód powierzchniowych i podziemnych należy uznać, iż w zaproponowanym zakresie realizacja analizowanego przedsiÄ™wziÄ™cia nie zagraża pogorszeniu stanu Å›rodowiska wodnego i nie bÄ™dzie powodem nieosiÄ…gniÄ™cia celów Å›rodowiskowych dla jednolitych części wód.

3. rodzaju i skali możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt. 1 i 2 wynikających z :

 

a) zasięg oddziaływania przedsięwzięcia:

                MajÄ…c na uwadze, iż planowana inwestycja dotyczy infrastruktury podziemnej o nieznacznym zaborze terenu, który bÄ™dzie krótkotrwaÅ‚y i okresowy oraz braku likwidacji zadrzewieÅ„ stwierdza siÄ™, że inwestycja nie wpÅ‚ynie istotnie na zmianÄ™ klimatu. W trakcie realizacji oraz eksploatacji wystÄ…pi nieznaczna emisja gazów cieplarnianych wynikajÄ…ca z eksploatacji maszyn budowlanych. Nie wystÄ…pi emisja wilgoci w postaci pary wodnej.

            Przedmiotowe przedsiÄ™wziÄ™cie planowane jest do zrealizowania częściowo w granicach otuliny Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, funkcjonujÄ…cego na mocy UchwaÅ‚y Nr XLVIII/990/14 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 czerwca 2014 r. w sprawie Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z 2014 r. poz. 1944). Najbliższym obszarem Natura 2000 jest obszar majÄ…cy znaczenie dla Wspólnoty WisÅ‚oka z DopÅ‚ywami PLH180052 znajdujÄ…cy siÄ™ w odlegÅ‚oÅ›ci ok. 0,8 km od terenu wskazanego pod przedmiotowÄ… inwestycjÄ™.

            Jak podano w przedÅ‚ożonej dokumentacji, przedsiÄ™wziÄ™cie polegać bÄ™dzie na budowie sieci kanalizacji sanitarnej wzdÅ‚uż istniejÄ…cych dróg gminnych oraz na terenach rolnych, bÄ™dÄ…cych wÅ‚asnoÅ›ciÄ… prywatnÄ…. Inwestycja prowadzona bÄ™dzie w taki sposób, aby nie kolidować z istniejÄ…cymi drzewami i krzewami, w zwiÄ…zku z tym nie zajdzie konieczność ich wycinki.

            Zgodnie z przedÅ‚ożonym uzupeÅ‚nieniem do Karty ,,Nie bÄ™dzie wystÄ™powaÅ‚o niebezpieczeÅ„stwo zbliżania projektowanej kanalizacji do drzew i krzewów”, dlatego nie zaproponowano sposobów zabezpieczania drzew i krzewów przed możliwoÅ›ciÄ… ich uszkodzenia podczas prowadzenia prac. Ponadto realizacja inwestycji przewiduje system pracy polegajÄ…cy na sukcesywnym zasypywaniu wykopów zaraz po wymontowaniu rurociÄ…gu (otwarte wykopy nie bÄ™dÄ… pozostawiane na noc), co uniemożliwi uwiÄ™zienie w nich maÅ‚ych zwierzÄ…t. Realizacja inwestycji wymagać bÄ™dzie przekroczenia potoku DÄ™brna, które wykonane zostanie metodÄ… przewiertu sterowanego, w celu unikniecia uszkodzenia dna i skarp potoku.

 

b)brak możliwości generowania oddziaływań o charakterze transgranicznym:

                BiorÄ…c pod uwagÄ™ lokalizacjÄ™ wnioskowanego zadania w znacznej odlegÅ‚oÅ›ci od granicy paÅ„stwa oraz jego przewidywany lokalny zasiÄ™g oddziaÅ‚ywania na etapie realizacji i eksploatacji, nie zachodzÄ… możliwoÅ›ci generowania oddziaÅ‚ywaÅ„ o charakterze transgranicznym.

c) wielkość i złożoność oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej, prawdopodobieństwa oddziaływania, czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania:

Emisje i uciążliwoÅ›ci powstajÄ…ce na etapie realizacji planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia bÄ™dÄ… miaÅ‚y charakter krótkotrwaÅ‚y, przemijajÄ…cy i ustÄ…piÄ… z chwilÄ… zakoÅ„czenia prac budowlanych. 

 

Biorąc powyższe aspekty pod uwagę uznano, że przedmiotowe przedsięwzięcie nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.

 

W oparciu  o art.   64 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko (Dz.U. z 2013r. poz. 1235 z późn. zm.) zasiÄ™gniÄ™to opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Åšrodowiska w Rzeszowie, który pismem z dnia 09.11.2015r. znak: WOOÅš.4240.2.42.KR.9 wyraziÅ‚ opiniÄ™ o braku koniecznoÅ›ci przeprowadzenia oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko przedsiÄ™wziÄ™cia  oraz PaÅ„stwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w DÄ™bicy: postanowienie z dnia 29.09.2015r. znak: PSNZ.465-39/15, który wyraziÅ‚ opiniÄ™ o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaÅ‚ywania przedsiÄ™wziÄ™cia na Å›rodowisko.

 

Projektowane przedsiÄ™wziÄ™cie zalicza siÄ™ do grupy przedsiÄ™wzięć, dla których przeprowadzenie procedury oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko może być wymagane, na podstawie art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko w zwiÄ…zku z § 3 ust.1 pkt 79 rozporzÄ…dzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsiÄ™wzięć mogÄ…cych znaczÄ…co oddziaÅ‚ywać na Å›rodowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397 z późn. zm.), gdzie wyszczególniono: „sieci kanalizacyjne o caÅ‚kowitej dÅ‚ugoÅ›ci przedsiÄ™wziÄ™cia nie mniejszej niż 1 km, z wyÅ‚Ä…czeniem ich przebudowy metodÄ… bez wykopowÄ…, sieci kanalizacji deszczowej zlokalizowanych w pasie drogowym i obszarze kolejowym oraz przyÅ‚Ä…czy do budynków".

 

Po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii  Regionalnego Dyrektora Ochrony Åšrodowiska w Rzeszowie oraz PaÅ„stwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w DÄ™bicy, analizujÄ…c zebrane dokumenty majÄ…c na uwadze rodzaj i charakter przedsiÄ™wziÄ™cia, jego skalÄ™, brak powiÄ…zaÅ„ z innymi istotnie oddziaÅ‚ujÄ…cymi na Å›rodowisko przedsiÄ™wziÄ™ciami oraz ograniczone ryzyko wystÄ…pienia awarii, z uwagi na zasiÄ™g oddziaÅ‚ywania  przedsiÄ™wziÄ™cia w trakcie jego realizacji i eksploatacji  oraz brakiem powiÄ…zania  ze znacznym zasiÄ™giem oddziaÅ‚ywania (ponadlokalnym, dÅ‚ugotrwaÅ‚ym, nieodwracalnym) Burmistrz Brzostku w dniu 23.11.2015r. wydaÅ‚ postanowienie znak: MKOÅš.6220.12.2015 w którym nie stwierdziÅ‚ potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaÅ‚ywania planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia na Å›rodowisko.

Zgodnie z przepisami  KPA strony postÄ™powania byÅ‚y informowane na każdym etapie postÄ™powania. W przewidzianym okresie nie  wpÅ‚ynęły uwagi i wnioski.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji decyzji.

Załącznikiem do niniejszej decyzji jest charakterystyka przedsięwzięcia.

Dla terenu inwestycji brak jest obowiÄ…zujÄ…cego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

 

 

 

 

Pouczenie

Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie za pośrednictwem Burmistrza Brzostku w terminie 14 dni od daty doręczenia niniejszej decyzji.

 

DecyzjÄ™ o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach doÅ‚Ä…cza siÄ™ do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art.72 ust. 1 pkt.1-13 ustawy z dnia 3 października 2008r o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko (Dz.U. z 2013, poz. 1235, z późn. zm). ZÅ‚ożenie wniosku powinno nastÄ…pić w terminie 4 lat od dnia, w którym decyzja o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach staÅ‚a siÄ™ ostateczna z zastrzeżeniem ust. 4 ww. ustawy. ZÅ‚ożenie wniosku może nastÄ…pić w terminie 6 lat od dnia, w którym decyzja o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach staÅ‚a siÄ™ ostateczna, o ile strona, która zÅ‚ożyÅ‚a wniosek o wydanie decyzji o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach, lub podmiot, na który zostaÅ‚a przeniesiona ta decyzja, otrzymali , przed upÅ‚ywem terminu, o którym mowa w ust. 3  ww. ustawy od organu, który wydaÅ‚ decyzjÄ™ o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach, stanowisko, że realizacja planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia przebiega etapowo oraz nie zmieniÅ‚y siÄ™ warunki okreÅ›lone w tej decyzji. ZajÄ™cie stanowiska nastÄ™puje w drodze postanowienia. 

 

Na podstawie art. 7 pkt. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opÅ‚acie skarbowej ( Dz.U. 2015.783 z późn. zm.) wnioskodawca zostaÅ‚ zwolniony z obowiÄ…zku zapÅ‚aty opÅ‚aty skarbowej.

 

 

                                                         BURMISTRZ

                                               Wojciech Staniszewski

 

 

 

 BURMISTRZ

BRZOSTKU

 

                                                                      ZaÅ‚Ä…cznik Nr 1 do decyzji o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach

                                                                      znak: MKOÅš.6220.12.2015 z dnia 29.12.2015r.

 

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA

 

1. Nazwa przedsięwzięcia

 

,Kanalizacja sanitarna dla ulic Polna, Szkotnia, Przedmieście, 11-go Listopada w Brzostku

 

2. Podmiot realizujący przedsięwzięcie

 

Gmina Brzostek, ul. Rynek 1 , 39-230 Brzostek

 

3. Dane dotyczÄ…ce terenu, którego dotyczy wniosek oraz charakterystyka

    przedsiÄ™wziÄ™cia

 

W czasie realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia wystÄ…pi oddziaÅ‚ywanie na klimat akustyczny i jakość powietrza. HaÅ‚as bÄ™dÄ… powodowaÅ‚y maszyny i urzÄ…dzenie budowlane. Faza robót budowlanych bÄ™dzie rozciÄ…gniÄ™ta w czasie, lecz oddziaÅ‚ywania zwiÄ…zane z tym etapem prac ustÄ…piÄ… wraz z zakoÅ„czeniem realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia. W celu ograniczenia oddziaÅ‚ywaÅ„ przedsiÄ™wziÄ™cia na powietrze, prace bÄ™dÄ… wykonywane sprawnym sprzÄ™tem. Realizacja planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia spowoduje wytworzenie odpadów zwiÄ…zanych z użytkowaniem sprzÄ™tu, pracami ziemnymi oraz funkcjonowaniem zaplecza socjalnego dla pracowników. Przy gospodarowaniu odpadami przestrzegane bÄ™dÄ… ogólne zasady wynikajÄ…ce z ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. 2013 r., poz.21 z późn. zm.).

Projektowana sieć kanalizacji sanitarnej zostanie wÅ‚Ä…czona do istniejÄ…cej sieci kanalizacji sanitarnej, która odprowadza Å›cieki do istniejÄ…cej przepompowni zlokalizowanej na dziaÅ‚ce o nr ewid. 488/5, natomiast koÅ„cowym odbiornikiem Å›cieków sanitarnych bÄ™dzie istniejÄ…ca oczyszczalnia Å›cieków zlokalizowana w m. Klecie.

Planuje siÄ™ wykonać 3 przekroczenia drogi krajowej – metodÄ… przecisku poziomego, 2 przekroczenia drogi powiatowej – metodÄ… przecisku poziomego oraz przekroczenie potoku DÄ™brna – metodÄ… przewiertu sterowanego.

Dla planowanej inwestycji przewiduje siÄ™ odwodnienie wykopów na odcinkach – 30% ogólnej dÅ‚ugoÅ›ci kanalizacji. Odwodnienie bÄ™dzie siÄ™ odbywaÅ‚o przy użyciu igÅ‚ofiltrów. IgÅ‚ofiltry odprowadzajÄ… wodÄ™ przefiltrowanÄ… zalegajÄ…cÄ… ~ 0,5 m poniżej dna wykopów, dlatego nie zachodzi konieczność oczyszczania tych wód z ewentualnych zawiesin, przed odprowadzaniem do naturalnych cieków.

 

 

4. Miejsce realizacji przedsięwzięcia

Przedmiotem przedsiÄ™wziÄ™cia bÄ™dzie budowa kanalizacji sanitarnej o Å‚Ä…cznej dÅ‚ugoÅ›ci ok 3,045 km w miejscowoÅ›ci Brzostek. Powierzchnia przedmiotowego przedsiÄ™wziÄ™cia obejmuje obszar ok. 19 ha. Poprzez budowÄ™ przedmiotowej kanalizacji zostanÄ… odprowadzone Å›cieki z 71 prywatnych posesji, do istniejÄ…cej oczyszczalni Å›cieków w m. Klecie

 


 

 

BURMISTRZ

 BRZOSTKU

 

 

OBWIESZCZENIE

BURMISTRZA  BRZOSTKU

z dnia  29 grudnia 2015 roku

 

 

Burmistrz Brzostku na podstawie art. 49 KPA w zwiÄ…zku z art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko (Dz.U. 2013r. poz. 1235 z późn. zm.)  informuje, że w dniu 29 grudnia 2015r. zostaÅ‚a wydana decyzja o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach dla przedsiÄ™wziÄ™cia pn. ,,Kanalizacja sanitarna dla ulic Polna, Szkotnia, PrzedmieÅ›cie, 11-go Listopada w Brzostku” z wniosku Gminy Brzostek, ul. Rynek 1 , 39-230 Brzostek

 

 

 

Z treścią decyzji oraz zebraną dokumentacją można zapoznać się w Urzędzie Miejskim w Brzostku- Referat Mienia Komunalnego i Ochrony Środowiska

( biuro nr 8) w godzinach pracy Urzędu.

 

BURMISTRZ

WOJCIECH STANISZEWSKI

 
informacje wprowadziÅ‚:Grzegorz Kud³acz
informacje wytworzyÅ‚:Grzegorz Kud³acz
data dodania: 29 Grudnia 2015
data modyfikacji: /
data wyworzenia: Grzegorz Kud³acz / 29 Grudnia 2015